Entertainment Movies

90th Oscars Recap: The Shape of Water takes out Best Picture

7 minutes to read

The Shape of Water has claimed Best Picture at the 90th annual Oscar Awards. The film beat out favourite Three Billboards Outside Ebbing, Missouri for the top prize while also claiming another three Oscars. Guillermo del Toro won Best Director, Alexandre Desplat took out Best Original Score, and the production team claimed Best Production Design.

Despite an upset in the most-anticpated category of the night, the biggest surprise came when first-time feature film maker, Jordan Peele became the first black writer to win Best Original Screenplay. His work on the film Get Out beat The Shape of Water‘s writers Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, The Big Sick‘s Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri‘s Martin McDonagh and fellow first-time feature film maker Greta Gerwig for her film Lady Bird.

Source

Despite the odd surprise on the night, the rest of the award show went as scripted, with majority of the favourites taking out awards in their respective categories. Gary Oldman continued his SAG and Golden Globes streak by winning Best Lead Actor for his performance in Darkest Hour. Frances McDormand also extended her streak, taking out Best Lead Actress for her role in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Upon accepting the award McDormand gave perhaps the best speech of the night, channelling recent events into a powerful message dedicated to all the women in attendance.

Oscars
Source

Like their leading counterparts, Best Supporting Actor and Actress went to SAG and Golden Globe winners Sam Rockwell for his performance in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri and Allison Janney for her role in I, Tonya. Some other favourites that went on to take out awards included Coco winning Best Animated Feature, and Call Me by Your Name‘s James Ivory winning Best Adapted Screenplay. Roger Deakins made it 14th time lucky by taking out his first Oscar for Best Cinematography for his work on Blade Runner 2049, and former professional NBA player Kobe Bryant won an Oscar for Best Animated Short alongside Glen Keane for their short film, Dear Basketball.

Full List of Winners Bellow:

SUPPORTING ACTOR:

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins, “The Shape of Water”

Christopher Plummer, “All the Money in the World”

MAKEUP AND HAIRSTYLING:

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (WINNER)

“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard

“Wonder,” Arjen Tuiten

COSTUME DESIGN:

“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran

“Darkest Hour,” Jacqueline Durran

“Phantom Thread,” Mark Bridges (WINNER)

“The Shape of Water,” Luis Sequeira

“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

BEST DOCUMENTARY FEATURE:

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan (WINNER)

“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen

“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

SOUND EDITING:

“Baby Driver,” Julian Slater

“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green

“Dunkirk,” Alex

Gibson, Richard King (WINNER)

“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira

“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

SOUND MIXING:

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin

“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill

“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo (WINNER)

“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern

“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

PRODUCTION DESIGN:

“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer

“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola

“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer

“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis

“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (WINNER)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

“A Fantastic Woman” (Chile) (WINNER)

“The Insult” (Lebanon)

“Loveless” (Russia)

“On Body and Soul (Hungary)

“The Square” (Sweden)

SUPPORTING ACTRESS:

Mary J. Blige, “Mudbound”

Allison Janney, “I, Tonya” (WINNER)

Lesley Manville, “Phantom Thread”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Octavia Spencer, “The Shape of Water”

ANIMATED SHORT:

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant (WINNER)

“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon

“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray

“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata

“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

ANIMATED FEATURE:

“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson (WINNER)

“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo

“Ferdinand,” Carlos Saldanha

“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

VISUAL EFFECTS:

“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer (WINNER)

“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus

“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan

“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

FILM EDITING:

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss

“Dunkirk,” Lee Smith (WINNER)

“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel

“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT:

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel (WINNER)

“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon

“Knife Skills,” Thomas Lennon

“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

LIVE ACTION SHORT FILM:

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk

“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson

“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton (WINNER)

“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

ADAPTED SCREENPLAY:

“Call Me by Your Name,” James Ivory (WINNER)

“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber

“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green

“Molly’s Game,” Aaron Sorkin

“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

ORIGINAL SCREENPLAY:

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

“Get Out,” Jordan Peele (WINNER)

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

CINEMATOGRAPHY:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins (WINNER)

“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel

“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema

“Mudbound,” Rachel Morrison

“The Shape

of Water,” Dan Laustsen

ORIGINAL SCORE:

“Dunkirk,” Hans Zimmer

“Phantom Thread,” Jonny Greenwood

“The Shape of Water,” Alexandre Desplat (WINNER)

“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

ORIGINAL SONG:

“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige

“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens

“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (WINNER)

“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common

“This Is Me” from` “The Greates`t Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

DIRECTOR:

“Dunkirk,” Christopher Nolan

“Get Out,” Jordan Peele

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro (WINNER)

LEAD ACTOR:

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Gary Oldman, “Darkest Hour” (WINNER)

Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

LEAD ACTRESS:

Sally Hawkins, “The Shape of Water”

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)

Margot Robbie, “I, Tonya”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Meryl Streep, “The Post”

BEST PICTURE:

“Call Me by Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“The Shape of Water” (WINNER)

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”